Kursbeskrivning
Bli livscoach och teamcoach under en kurs
Unikt utbildningspaketet som tar dig till nästa nivå redan från början! Life & Teamcoach passar dig som vill kunna arbeta både med teamutveckling och individcoaching. Comboutbildningen består av fem dagar med Lifecoaching och fem dagar med Teamcoaching. Detta unika utbildningspaket tar dig till nästa nivå redan från början.
Allt fler certifierade coacher efterfrågas idag, både inom offentliga organisationer och i företag. Under utbildningen varvas video-sessioner, teori, experimentella övningar och praktisk coaching för maximal utveckling av dina färdigheter. Strandskas teamcoachingmodell används inom SKF globala ledarskapsprogram.
ICF´s 11 kärnkompetenser, Strandska Coachingmodellen, verktyg för Lifecoaching och Teamutveckling som du praktiserar redan under utbildningen ger dig den nödvändiga kompetensen för att jobba som coach eller komplettera ditt nuvarande yrke som chef, utbildare eller projektledare.
Strandska är ett globalt utbildningsföretag. Strandskas utbildningar ACSTH (ackrediterad coach specific training hours) är godkända av ICF (Internationell Coach federation).
– 6 dagar – OBS! kör båda grupper parallellt
Målgrupp
Utbildningen passar dig som vill kunna jobba både med utveckling av team och individ.
Kursintyg
Efter avslutad utbildning och certifieringsprocess på Strandska kan du även ansöka om ett internationellt certifikat hos ICF (International Coach Federation).
Kostnader
22 000 kr exklusive moms.
Kursledare
Petra Laurell
Utbildare och grupp/ledarutvecklare
070- 627 14 09
Petra är ICF Associate Certified Coach
Petra är själv utbildad på Strandska och har jobbat med att utveckla arbetsgrupper och ledningsgrupper, sedan 2008. Hon har utbildat över 200 ledare i Styra, Leda och Coacha (Sv o Eng) samt många fler i teamcoaching, coachande förhållningssätt och personligt ledarskap. Petra är ansvarig för Strandskas Teamcoach utbildningar.
”Jag använder mig själv som det viktigaste teamcoach verktyget och strävar efter att lära andra att göra detsamma. Jag är passionerat övertygad om var och ens inneboende potential.”
Martin Jonsson
Utbildare Livscoachutbildning, ICF Certifierad Coach, Utbildad handledare, Psykologstuderande
Martin har jobbat med coaching och utbildning över 15 år och är en av huvudutbildarna för Strandskas Livscoachutbildningar.
Han utbildar och skapar transformativt lärande med hjälp av mångåriga erfarenheter av förändringsprocesser både individuellt och i grupp.
Martin har stort fokus på närvaro, inkluderande och trygghet under utbildningarna. Detta skapar förutsättningar för kraftfull utveckling och lärande i deltagarnas resa mot att använda coaching som metod och förhållningssätt i mötet med människor.
Intresseanmälan
Recensioner
Snittbetyg: 5
Baseras på 4 recensioner.Strandska Utvecklingshuset AB

Förändra ditt företag med Strandska Utvecklingshuset AB
Strandska Utvecklingshuset AB erbjuder coaching och hjälper dig att hitta lösningar och metoder som ska medföra genombrott och transformation för dig som kund. Genombrott betyder olika för alla, men det innebär alltid en kvalitativ och långsiktig förändring i rätt riktning. ...
Kontaktuppgifter till Strandska Utvecklingshuset AB
Strandska Utvecklingshuset AB
För att få mer information om Coach comboutbildning i Livs- och teamcoach, fyll i följande uppgifter:
Jag har gått combo-kursen på Strandska våren 2017 - alltså life- och teamcoaching. Jag är mycket nöjd med innehållet, nivån, och verktygen jag har fått med mig. Men allra bäst var de båda lärarna och den filosofi de delade med sig av - i en modell som är unik för Strandska. Det är genomgående kvalitet och inspiration från första stund.