Video
Kursbeskrivning
Linjering och assistering
Under denna kurs går vi igenom anatomin, linjeringen och tekniken bakom ett antal olika grupper av assisteringar (framåtfällningar, rotationer, bakåtböjningar), hur man anpassar varje asana till utövaren samtidigt som vi ägnar en stor del av tiden åt att praktisera på varandra.
Hur påverkar COVID-19 denna kurs?
Vi på kurser.se är övertygade om att kunskap driver människor och organisationer framåt. Det gör även de arrangörer vi samarbetar med.
Många kurser ställs exempelvis om från klassrums- till distansutbildning.
För att ta reda på om en kurs påverkas med anledning av COVID-19, kontakta gärna arrangören.
Målgrupp
Kursen riktar sig till yogalärare som har genomfört en 200 h yogalärarutbildning och som önskar utvecklas och känna sig säkrare i assisteringar och samtidigt få en ökad förståelse för hur olika yogautövare har olika förutsättningar och därmed bör assisteras på, ibland, helt olika sätt.
Denna kurs är en obligatorisk kurs för deltagare som satsar på en 500-timmars certifiering enligt Yoga Alliance hos Yogayama.
Kursintyg
För att bli certifierad krävs 100 % närvaro samt att eleven har lämnat in hemuppgiften.
Kursinnehåll
1. Olika utövare har olika kroppar och kräver olika assisteringar
2. Skillnaden mellan korrigeringar, justeringar, assisteringar och modifieringar
3. Hur och varför vi modifierar asanas
4. Hur och varför vi assisterar och justerar elever i asanas
5. Linjering, ”alignment”, i både positioner och rörelse
6. Användningen av tillbehör, klossar, bälten, filtar och bolster: när, var hur
7. ”The power of touch”: hur vi placerar händer, fötter etc. när vi assisterar
8. Förståelse av energiflödet i kroppen, i asana och rörelser
9. Att känna in (och förstå vad som händer) när det ”säger stopp”
10. Öva att undervisa
11. Praktiska övningar
12. Praktiska och teoretiska hemuppgifter
Kursledare
Caroline Westling
Caroline har haft ett djupt filosofiskt intresse under större delen av sitt liv. Redan som tonåring blev hon inspirerad av sin farmor till att börja praktisera yoga. Hon gick sin första lärarutbildning inom Ashtanga Yoga-traditionen och studerade därefter tillsammans med bland annat Sashikala Ananth, elev till Krishnamacharya. Efter sin utbildning via Yoga Works år 2006 förälskade sig Caroline i sekvensering och stöttande linjering och hon har fortfarande förmånen att regelbundet studera tillsammans med Maty Ezraty.
Carolines klasser kombinerar utmaning med värme och tillgänglighet. Hon lyfter fram säkerheten i träningen med ett fokus på ”self practice”. Lättheten i asana kommer från förståelsen av god linjering och hur vi bygger praktiken från grunden. Carolines sekvenser är kreativa och inspirerande där hjälpmedel som klossar, bälten och filtar används. Hon har ett en unik förmåga att förstå och tyda olika människors kroppar och genom teknikarbetet i asanapraktiken förmedlar Caroline en möjlighet att släppa de illusioner vi har om oss själva.
Caroline är huvudlärare på Yogayama Teacher Training.
Certifiering
Yogayamas utbildningsverksamhet är Yoga Allance-certifierad och har påbyggnadskurser upp till en 500 timmars Certifiering!
Intresseanmälan
Yogayama

Yogayama startade i Stockholm 2004 och blev Skandinaviens första yogacenter. Genom åren har Yogayama byggt upp ett känt yogacenter med ett stort utbud och ett stort antal klasser med välutbildade lärare och gästlärare från hela världen. År 2011 släppte Yogayama...
Kontaktuppgifter till Yogayama
Yogayama
För att få mer information om Linjering och assistering 25 h, fyll i följande uppgifter: