Hundkoppel - skapa koppel i läder

Längd
5 timmar
Pris
1 150 SEK
Nästa kurstillfälle
21 oktober, 2023 se detaljer
Utbildningsform
Kurs
Längd
5 timmar
Pris
1 150 SEK
Nästa kurstillfälle
21 oktober, 2023 se detaljer
Utbildningsform
Kurs
Vill du veta mer? 🤗

Info om Hundkoppel - skapa koppel i läder

Här får du kunskap om materialet läder och lära dig att tillverka ditt eget hundkoppel från grunden!

Innehåll

Du får lära känna materialet läder, hur det hanteras, vilka verktyg som används och tillsammans tillverka ett varsitt hundkoppel.

Upplägg
Kursen omfattar en dag på 09:00-13:00, vi ses i kursledarens verkstad på femkampsgatan.

Förkunskaper
Inga förkunskaper behövs.

Kursledare
Sofia Bredenberg är en kreativ själ som ständigt strävar efter att utvecklas både inom hantverket och det konstnärliga, hon brinner verkligen för läderhantverket och har det egna företaget Fru Läder sedan 2020. Sofia är utbildad på Nyköpings Folkhögskola och gått kursen "Från hantverk till konsthantverk på HDK"
Sofias alster fins hos konsthantverkarna och ni kan se delar av det hon skapat
på Instagram: @fru_lader eller www.frulader.se

Alla våra kursledare genomgår Medborgarskolans introduktionskurs och erbjuds ett gediget internt utbildningsprogram med möjlighet till fortsatt individuell utveckling.

Kursmaterial
Kursmaterial köpes på plats av kursledaren till ett pris för ca 150-300kr

Under den termin som du är kursdeltagare hos Medborgarskolan får du 5 % rabatt på www.bokus.com. Rabatten gäller böcker, pappers- och kontorsvaror.

Tips på vidareutveckling
Medborgarskolan har även många andra kurser i konsthantverk som till exempel keramik, måleri och silversmide. Vi har ett stort utbud av ateljé & hantverkskurser, se vårt kursprogram eller kontakta oss för mer information.

Bra att veta

Medtag egen lunch & matsäck, finns också att köpa i butik i närområdet

Medtag egen lunch & matsäck.

Alla kursstarter är preliminära. Du får en kallelse till kursen med definitivt startdatum cirka en vecka före kursstart.
Vill du delbetala kursen? Skriv i meddelanderutan vid din anmälan att du önskar delbetala.

Är du intresserad och vill veta mer om kursen?

» Vänligen fyll i en intresseanmälan nedan

Intresseanmälan

Intresseanmälan

Intresserad av Hundkoppel - skapa koppel i läder och vill veta mer? Kontakta kursarrangören direkt! En intresseanmälan är kostnadsfri och inte bindande.

reCAPTCHA logo Den här hemsidan är skyddad av reCAPTCHA och Googles Integritetspolicy och Användarvillkor tillämapas.