Kursbeskrivning
Är du nyfiken på bokbinderi? Vill du lära dig grunderna i ett gammalt fint hantverk? Kanske funderar du på bokbindare som yrke? Varmt välkommen till bokbinderilinjens sommarkurs på Leksands folkhögskola.
Den här kursen vänder sig till dig som är nyfiken på hantverket bokbinderi, men det finns inte några krav på förkunskaper.
På nybörjarkursen kommer du att få göra två till tre anteckningsböcker som skiljer sig i både utseende, teknik och funktionalitet. Du får lära känna materialens egenskaper, t. ex. marmorerade papper, bokbinderipapp, band, överdragsmaterial, och hur du kombinerar dem. I kursen ingår även verktygslära.
Gemensamma genomgångar varvas med individuell handledning. Kursledaren är på plats i verkstaden varje dag mellan kl. 8.30 – 16.00 (första dagen börjar vi kl. 9.00), men du har tillgång till verkstaden dygnet runt under kursperioden. För att hinna göra alla tre böckerna under veckan får du räkna med att jobba en del även på kvällarna eftersom det i bokbinderi ingår en del torktider när material är limmade och behöver ligga i press. Men du väljer själv om du vill göra två eller tre böcker under veckan. Allt material som behövs till de tre olika böckerna ingår i kursavgiften, men det finns möjlighet att köpa extra material om du vill.
Hur påverkar COVID-19 denna kurs?
Vi på kurser.se är övertygade om att kunskap driver människor och organisationer framåt. Det gör även de arrangörer vi samarbetar med.
Många kurser ställs exempelvis om från klassrums- till distansutbildning.
För att ta reda på om en kurs påverkas med anledning av COVID-19, kontakta gärna arrangören.
Målgrupp
Alla som är intresserade.
Kostnader
4 150 kr/person inkl. material, lunch, fika och en gemensam middag.
6 950 kr/person inkl. material, måltider, boende i enkelrum
inkl. lakan/handdukar och städ.
6 450 kr/person inkl. material, måltider, boende i del i dubbelrum
inkl. lakan/handdukar och städ (när ni är två som anmäler er tillsammans).
Incheckning från kl. 16.00 dagen innan kursstart.
Kursledare
Vecka 27 och 28
Alf Sjöberg har ägnat sig åt bokbinderi sedan 2000. Det hela började på ABF’s kurser i Gbg och 2014 gavs chansen att utbilda sig till handbokbindare. Han har studerat två år på bokbinderilinjen vid Leksands folkhögskola och är väl förtrogen med bokbinderiverkstaden och skolan i övrigt. Han är för närvarande verksam som kursledare på ABF i Göteborg. Förutom bokbindning har Alf även ett stort intresse för pappersarbete i allmänhet vilket kan ta sig uttryck i nya idéer och helt egna konstruktioner.
Vecka 30
Linda Allard Forsman är utbildad bokbindare & entreprenör och driver pappersfrossa med försäljning av papper och verktyg för bokbinderi och pappersslöjd. Linda anordnar också workshops och är kurslärare, både i sin ateljé i Falun, men också på andra ställen, t.ex. på folkhögskolor. Linda har en passion för papper & enkla, roliga bokbinderitekniker.
Intresseanmälan
Recensioner
Snittbetyg: 5
Baseras på 1 recensioner.Leksands folkhögskola

Leksands folkhögskola
Stiftelsen Hantverk & Utbildning är Leksands folkhögskolas huvudman. Inriktningarna vid Leksands folkhögskola är hantverk, form och design. Personlig utveckling och skapande i olika former är viktiga ingredienser i alla våra utbildningar. Vår vision är att vara en kreativ och dynamisk...
Kontaktuppgifter till Leksands folkhögskola
Leksands folkhögskola
För att få mer information om Sommarkurs Bokbinderi - nybörjare , fyll i följande uppgifter: