|
Sammanfattning
![]()
![]() |
|
|||||||||||
Välkommen på en tovningskurs med stimulans för själen!
På denna kurs kan du måla fritt med materialet. Göra nyttoting eller vackra konstverk
Under ett fritt skapande, med en gedigen handledare " Jorid Pedersen vågar du ta ut svängarna.
Har du egen ull du vill jobba med eller köpa material av Jorid till nästan själv-kostnadspris, det väljer du.
Fredag eftermiddag-kväll är incheckning samt introduktion med film. 09.00 Lördagen och Söndagen kursdagar, med avslutning 16.00 på söndagen.
Ingår: Handledning Logi , "bäddat & klar", duschhandduk, slutstädning samt Fikapauser med något gott till.




Inga förkunskaper krävs

För 2000:- ingår ; Handledning Logi , "bäddat & klar", duschhandduk, slutstädning samt fikapauser med något gott till.
Du tar själv med; frukost och din mat som du tillagar här i våra utrustade kök. Kylar och frysar finns också.

Villa Rosenängs är lantligt beläget mellan två sjöar i vackra Kindabygden utanför Linköping, närmare bestämt i triangeln Vimmerby, Kisa och Åtvidaberg i Östergötland. Sommartid är vi mest vandrarhem med lägenheter och rum och båt och kanotuthyrning. Men varje höst, vinter och vår erbjuder vi kortkurser med olika teman, som till exempel hösten med vegetarisk matlagning och olika hantverkskurser som smide, Keramik, trådslöjd,och sömmnad både vår, vinter och höst.. Nu senast också en solfångarkurs för dig som funderar på att komplettera ditt värmesystem med ett klimatsmart alternativ samt en tovningskurs .
Fika, logi, ”bäddat och klart” och slutstädning, handledning ingår i priset!

För alla kurser utom den vegetariska matlagningskursen gäller att du själv tar med din frukost och mat och tillagar här på plats. Utrustade kök , kylar och frysar finns.
» Mer information
För mer information om Villa Rosenäng eller deras kurser, gör en intresseanmälan nedan.
För att få mer information om Tovningskurs, fyll i följande uppgifter: