Stockholm Barakademi



Trots blåmärken på fötterna efter flair- övningar tyckte Katarina Hulting, frilansjournalist- programledare och föreläsare att Bartenderutbildningen på Stockholm BarAkademi motsvarade alla förväntningar.

Inget fuskgöra!

Trots blåmärken på fötterna efter flair- övningar tyckte Katarina Hulting, frilansjournalist- programledare och föreläsare att Bartenderutbildningen på Stockholm BarAkademi motsvarade alla förväntningar.

- Det var ett mycket bra upplägg på utbildningen, som var ganska heltäckande med teori och praktik blandat. Utbildningen var gedigen och passade mig bra i tid och rum. Även lokalerna var fräscha och ändamålsenliga med snygga bardiskar och stationer så att alla kunde hålla igång och jobba.

Drinkar i alla varianter

Katarina fick bland annat lära sig att blanda över 100 drinkar, såväl klassiska som nya varianter. Hon fick också lära sig grunderna i de olika basspritsorterna, vad de består av, hur de destilleras och vad som skiljer bättre sprit från sämre.

- Jag lärde mig även om öl och vin. Riktigt bra och viktiga var lektionerna om alkohollagstiftningen och vad som gäller när man jobbar i en bar, berättar hon.

Utbildningens lärare var särskilt bra, tyckte Katarina.

- De har många års erfarenhet från olika slags barer och koncept. De var duktiga pedagoger med god förmåga att lära ut på ett lättsamt och trevligt sätt. Det var ordning och reda precis som det måste vara i en bar. Det är väldigt viktigt att man undervisar om barhållning och lagstiftning, tror jag. Det ger en seriös och medveten bas till en så flärdfull utbildning som det är att bli bartender.

katarina_1

Generöst med riktiga råvaror

Katarinas grupp fick lära sig att göra goda drinkar med riktiga råvaror. Provsmakning och bedömning av varandras drinkar ingick, varvat med teoretiska och praktiska prov. Med sig hem fick hon en stor pärm med kursmaterialet och drinkrecept.

- Alla drinkar blandades med riktiga råvaror och färska frukter, precis som det ska vara. Det var generöst och underlättade när vi skulle lära oss både färg, form och smak på drinkarna. Inget fuskgöra!

"Kan verkligen rekommendera utbildningen"

Utan att veta så mycket om andra utbildningar så kan jag verkligen rekommendera Stockholm Barakademi just för sin heltäckning och det seriösa upplägg utbildningen har. Och vi hade väldigt roligt också. Jag skulle absolut inte dra mig för att söka ett barjobb med den utbildningen i botten. Och jag har ju bra användning för utbildningen i min allmänbildning och i mitt privata festliv, avslutar Katarina.



Läs mer om Bartenderutbildning 4 veckor, Stockholm Läs mer om Bartenderutbildning 4 veckor, Stockholm
Läs mer om Stockholm Barakademi Läs mer om Stockholm Barakademi

För att få mer information från Stockholm Barakademi, fyll i följande uppgifter:

* =  Obligatoriskt fält
Errors
*
*
*
» Regler
This field is used for controlling automatic form submits. Please leave it blank:
 
Sök kurs här

Kurskalender
«
maj 2012
»
ti
on
to
fr
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
     Tillgängliga datum för valt område



Hobbytest

kurs test

Vilken hobbytyp är du?

Ta reda på vad du egentligen ska syssla med på fritiden.

» Starta testet

Nyhetsbrev
Prenumerera på kurser.se nyhetsbrev om kurser! Läs mer Läs mer
Nätverk
Kurser.se
Danskurser
Distanskurs
Educations.com Media Group
iPhone App