Pilates workshop med Kevin Dosch

Sammanfattning
Längd:
1
Språk:
Svenska
Utbildare:
World Class EducationsWorld Class Educations
Utbildningsort:
Typ av utb.:

Beskrivning av Pilates workshop med Kevin Dosch

Pilates workshop med Kevin Dosch 



Vi har än en gång fått äran att presentera en workshop i traditionell/klassisk Pilates med Kevin Dosch från Belgien. Kevin besökte oss under hösten 2008 och genomförde då en mycket uppskattad workshop och kommer nu på grund av stor efterfrågan tillbaka igen i oktober 2009!

Utbildningsinnehåll

Innehåll, Pilates Workshop
* Rörelsekvalitet samt teknik för att uppnå ett "meditativt flow" i övningarna

* Andningstekniker

* Innebörden av "Avancerade övningar" och hur den individuella upplevelsen av svårighetsgrad och övning påverkar, oavsett om övningen är enkel eller svår

* Hur "less can be more..." eller som Mr.Pilates brukade säga "Not too much, not to little!"

* Coaching-
Instruktörsrollen och hur fokus bör ligga på att hjälpa deltagarna att upptäcka "a better part of themselves", att vara bekväma och känna harmoni. Hur jobba med attityder och få klassen att uppleva träningsglädje, utmaning och känna sig bekväma istället för att fokus blir på prestation.

* Lärarledda klasser med Kevin Dosch

Workshopen pågår mellan 9.00-17.00 med lunch 1h. Mer detaljerat schema och information får du senast 14 dagar före workshopen. Även du som deltog hösten 2008 kan delta denna gång då workshopen har en annorlunda inriktning än förra gången.

Kevin har över 20 års erfarenhet från både modern och traditionell Pilates. Kevin är författare till boken "Pilates for Posture" och ingår i World Class Educations internationella utbildningsteam med sin bas i Bryssel, Belgien. Kevin kommer att presentera workshopen i Pilates 10 oktober 2009 och har tidigare presenterat en mycket lyckad workshop under 2008.

Förkunskaper
Du bör ha minst 1 års erfarenhet av att utöva Pilates i någon form regelbundet. Det är en fördel om du är instruktör eller har någon form av grundutbildning inom Pilatesmetoden.

Övrig information och avgift
Workshopen äger rum på World Class Health Academy på Nybroplan i Stockholm, 10 oktober 2009 mellan 9.00-17.00. OBS!!!Workshopen är på engelska.

Kevins ord om workshopen:
"Pilates är en träningsteknik som spridits över hela världen, dock finns i många fall otillräcklig förståelse för tekniken - även bland många som utger sig för att vara Pilates lärare samt instruktörer. Denna workshop kommer att utveckla dig som deltagare och ta dig vidare och djupare in i metoden och dess olika principer. I förra workshopen under 2008 studerade vi hur tekniken har en praktisk funktion att hjälpa till att öka kroppsmedvetenhet och kontroll - att känna att kroppen arbetar som en dynamisk enhet. I denna workshop kommer vi att studera denna dynamik vidare samt titta på förhållandet mellan rörelsekvalitet och upplevelsekvalitet. Joseph Pilates influerades av Yoga och Zen Buddhism i sina metoder vilket vi kommer att ta tillvara i workshopens innehåll."

Kostnader

Kursavgift: 1595kr ink moms. Kursintyg ingår i avgiften.
Vi har ett begränsat antal platser så först till kvarn!

Kampanjpris för licensierade BODYBALANCE® instruktörer:
1295kr ink moms

Beskrivning av  World Class Educations

World Class - move on

World Class Educations

är en internationell utbildningsorganisation som ingår i träningskedjan World Class nätverk. I kedjan finns träningsanläggningar och klubbar runtom i Sverige men även utomlands, t ex i Bryssel, Prag, Budapest, Paris, Warszawa . Organisationen arbetar med några av Europas bästa instruktörer och föreläsare, vilket garanterar kvalitativa, funktionella och innehållsrika utbildningar. Efter utförd utbildning har du stora möjligheter att söka stimulerande och spännande yrken, såväl inom som utanför World Class kedjan, både i Sverige och internationellt. Det krävs olika typer av förkunskaper beroende på utbildningstyp. Generellt kan du utbilda dig om du funderar på att bli instruktör eller om du redan är aktiv instruktör och vill bättra på dina kunskaper eller få en mer gedigen utbildning. Många utbildar sig även för att utveckla sin egen träning och öka sina kunskaper utan att ha instruktörsyrket som mål.

World Class Educations ordinarie utbud består av grundutbildningar, vidareutbildningar, workshops samt camps för blivande eller befintliga instruktörer. Om ni är flera instruktörer eller en hel anläggning som vill ha en utbildning, workshop eller inspirationsdag kan World Class Educations även skräddarsy dessa baserat på era specifika behov.

Mer information om World Class Educations
För mer information om World Class Educations eller deras utbildningar, gör en intresseanmälan nedan.


Visa alla kurser med World Class Educations

Reportage

Gör karriär inom en internationellt växande bransch

Gör karriär inom en internationellt växande bransch

Läs mer Läs mer World Class Educations

Gör karriär inom en internationellt växande bransch. Dorotka Baburin från Gävle arbetar på World Class och är idag en erkänd träningsprofil i Sverige. Frågar du henne, skulle hon aldrig välja ett annat jobb.

Intresseanmälan

När du gör en intresseanmälan hos kurser.se skickas din kontaktinformation vidare till skolan/utbildningsanordnaren. De tar sedan själva kontakt med dig för vidare information via mail, telefon eller utskick av material. Observera att detta inte är en bindande anmälan.
För att beställa information om World Class Educations, fyll i följande uppgifter:
* =  Obligatoriskt fält
Email*
Förnamn*
Efternamn*
Adress
Postnr
Ort
Telefon
Meddelande

Kontaktuppgifter till World Class Educations

World Class Educations

Isafjordsgatan 30 B
164 40 Kista
Tel: 08-580 25 900
www.worldclass.se

Nyckelord

poweryoga, yoga, yogautbildning, yogainstruktör, poweryogainstruktör, yogalärare, poweryogautbildning, gruppträningsinstruktör, gruppträning Aerobics, träna, gym

Intresseanmälan
För att beställa information om Pilates workshop med Kevin Dosch, fyll i följande uppgifter:

»Regler
Skriv en recension
Har du gått kursen » Pilates workshop med Kevin Dosch med » World Class Educations? Vad tyckte du?
Dålig | Sådär | Ok | Bra | Mycket bra
Lärare / Undervisning
Lokaler
Stämning / Kompisar
Kurslitteratur

Rekommenderar du arrangören:


Regler för utvärderingar Regler för utvärderingar
Tipsa en kompis

Tipsa en kompis om utbildningen Pilates workshop med Kevin Dosch på World Class Educations.

Till:  
Från: