Kitekurser på Öland Haga Park på Öland har stora ytor och en stor sandstrand med långgrund sandbotten. Här kan du tryggt lära dig kitesurfa.
I våra kurser ingår lån av komplett modern utrustning inklusive våtdräkt. Du ges möjlighet att testa olika utrustning från North Kiteboarding och ION för att hitta rätt utrustning för dig.
Planerade kurserVåra planerade kurser hittar du i vårt bokningsformulär. Klicka här för att komma dit!
Ansvarig instruktörJimmy Andersson är en lugn och metodisk instruktör med lång erfarenhet av att utbilda elever. Han har även lång erfarenhet som tränare för en innebandyklubb. Du når enklast Jimmy via hans e-mail: Jimmy Andersson
Nybörjarkurs 1995:- steg 1+2+3
Kurslängd: 6 tim, en dag beroende på väder och vind, lördag med söndag som reservdag.
Kursinnehåll:Lektion 1: Teori, säkerhet och kitestyrning (på land). ca 2 tim
Lektion 2: Bodydragging och kiteövningar (vatten). ca 2 tim
Lektion 3: Kitesurfing med bräda (vatten). ca 2 tim
Kursen är till för dig som vill lära dig kitesurfing. Målet är att du skall bli en säkerhetsmedveten och trygg kitesurfare som kan fortsätta på egen hand.
Vi går igenom följande:- Materielkännedom/riggning
- Säkerhet
- Start/landning
- Styrning/kontroll av kite
- Provar på och övar i vattnet med/utan bräda
Fortsättningskurs 1995:-
Kurslängd: 6 tim, en dag beroende på väder/vind, lördag med söndag som reservdag.
Kursen riktar sig till dig som kitesurfat litegrann och som vill utvecklas. Vi hjälper dig med grundtekniker för att kryssa, vända, hoppa osv.
Kursen innehåller följande:- Repetition av säkerhet
- Fokus på brädåkning
- Höjdtagning/kryssning
- Vändningar/hoppteknik
- Övriga tips/trix t.ex. bodydrag efter tappad bräda
Privatlektioner 695:-/tim
Kontakta oss om du bara vill lära dig något specifikt inom kitesurf. Tex riggning, säkerhet, bodydrag efter bräda, kryssteknik mm.
Prova på Kitesurfing:Prova på: 995:- 2 timmar. Först en snabbgenomgång av säkerhet därefter testar vi på med liten kite och därefter bodydrags alt. stor bräda i vattnet.
ÖvrigtVi utgår från Haga Park, Öland, men kan köra kursen geografiskt. Egen transport till kursplats. Meddela oss om du inte har transportmöjligheter så löser vi det!
När?Vi kör kurser från mitten av maj till mitten oktober.
Gratis prova-påVår ambition är att ge alla möjlighet att komma och prova vårt sortiment gratis. Är du intresserad av att handla din utrustning hos någon av våra återförsäljare kan du först komma och prova vilken utrustning som passar dig bäst. Kontakta oss om du har specifika önskemål om att få testa en speciell dag! Observera att dessa prova-på-events vänder sig till dig som kan kitesurfa. Nybörjare hänvisas till våra kurser.