Hormonyoga och vandringsresa till Spanien

Sammanfattning
p
Längd: 1 vecka
Pris: 8 900 SEK inkl. moms
Utbildare: Barnmorska Ellen Engvall plus
Ort: Göteborg, Alicante, Örebro, Stockholm
Kurstyp: Kurs
Startdatum:
Alicante: 2012-10-07
Göteborg: 2012-10-07
Stockholm: 2012-10-07
 
Barnmorska Ellen Engvall

Hormonyoga och vandringsresa till Spanien

Hormonyoga och vandring i Spanien, 7-10 oktober            

Lämna storstadens stress bakom dig och följ med till Costa Blanca på Spaniens ostkust, där höga berg och blommande apelsin- och citronlundar möter det turkosblå havet. Lär dig  ett hormonyogaprogram, som du sedan kan fortsätta med hemma på egen hand.

Hormonyoga enligt Dinah Rodrigues- och meditationspass varje dag varvas med vandringar bland bergen i södra Valencia. Vi möter gamla moriska borgar, har picknick på utsiktsplatser med hisnande utsikt och njuter av tystnaden i det fria.

Snabbhetspremie: 400 kr rabatt vid bokning före midsommar

Varmt välkommen!


För att beställa gratis information om Hormonyoga och vandringsresa till Spanien, vänligen fyll i en intresseanmälan nedan.

Målgrupp

Kvinnor i alla åldrar

Programmet

Program söndag:
Ankomst till flygplatsen i Alicante. Vår guide Liv möter oss, gemensam transport till vårt boende på Hotell Tossal Dáltea, ett litet familjeägt hotell. Incheckning och information om veckan och om närområdet. På eftermiddagen kl 17:00 samlas vi för det första hormonyogapasset.

Program måndag-onsdag-fredag

07.00 Frukost

07.45   Avfärd mot en dags vandring i bergen med breathwalk, meditativ promenad

17.00-18.30   Yoga

19.00   Middag


Program tisdag-torsdag-lördag:

07.00 – 08.30  Yoga

08.45   Frukost

Egen tid

17.00-18.30   Yoga

19.00   Middag

Yogapassen varje dag består av hormonyoga enligt Dinah Rodrigues och leds av Ellen Engvall. Du får under veckan lära dig ett program som du sedan kan fortsätta att göra själv hemma.  Kursmaterial ingår.

Detaljerat program om bergsvandringarna kommer inom kort

_____________________________________________________________________


Detta är planeringen med reservation för eventuella förändringar beroende på vädret.   Du behöver inte vara erfaren vandrare, men bör vara van att promenera och röra på dig.  Vi vandrar i lugn takt och kommer göra en yogisk meditativ promenad varje vandring– breathwalk. Vi vandrar i tysthet.

Medtag bra promenad- eller joggingskor med räfflad sula. 

Pris per person: 8 900 kr

Enkelrumstillägg: 1000 kronor

Priset är omräknat från euro enligt dagens kurs.  Skulle eurokursen överstiga 9.5 kr förbehåller vi oss rätten att justera priset i efterhand.

I priset ingår:

-       Övernattning i dubbelrum 7 nätter

-       Transfer till och från flygplatsen

-       Hormonyoga varje dag inkl. kursmaterial för egen träning

-       Breathwalks på vandringarna

-       Guidade vandringar enligt programmet

-       Frukost och middag

Måltiderna som serveras innehåller fågel och fisk. Om du har speciella önskemål eller behov kring kosten kan du meddela det vid anmälan.

I priset ingår inte flygbiljett, den bokas individuellt. Vi rekommenderar Norwegian, som i dagsläget flyger till ett pris 2 925 kr – dock kan detta pris ändras ju närmare avgång du bokar.  Transfer ingår vid Norwegians flyg t/r, väljer du andra flygalternativ får du ta dig till/från hotellet på egen bekostnad.

Anmälan är bindande. Anmälningsavgift 2 000 kr betalas till bankiro 5526-1689 Tillfället i Stockholm AB. Anmälningsavgiften återbetalas endast vid eventuell vid sjukdom och mot uppvisande av läkarintyg . Hela beloppet inbetalas senast den  31/8 2012.

Deltagarantalet är begränsat till 16 personer

För övriga frågor kontakta Ellen på mobil 070-728 82 82 eller via mail enligt ovan

Kostnader

Pris per person: 8900 kr

Enkelrumstillägg: 1000 kronor

Priset är omräknat från euro enligt dagens kurs. Skulle eurokursen överstiga 9.5 kr förbehåller vi oss rätten att justera priset i efterhand.

I priset ingår:

- Övernattning i dubbelrum 7 nätter inkl frukost och middag

- Samtliga transfers

- Yoga- och meditationspass varje dag

- Breathwalks

- Guidade utflykter/vandringar enligt programmet

- Kursmaterial för hormonyoga på egen hand

I priset ingår inte flygbiljett, den bokas individuellt. Vi rekommenderar Norwegian, Transfer ingår vid Norwegians flyg t/r, väljer du andra flygalternativ får du ta dig till/från hotellet på egen bekostnad.

Anmälan är bindande.

Snabbhetspremie: 400 kr rabatt vid bokning före midsommar.

Barnmorska Ellen Engvall

Yoga med Ellen Engvall

Yoga med Ellen Engvall

Kvinnans välbefinnande ligger i fokus hos Ellen Engvall som är legitimerad barnmorska samt lärare och terapeut i medicinsk yoga och gravidyoga, utbildad på Institutet för Medicinsk Yoga. Även utbildad lärare i hormonyoga för Dinah Rodrigues. Här kan du välja bland Ellens yogakurser som hjälper kvinnor att blomma livet igenom. Alla kurser hålls på yogastudio "Mysore Stockholm" Sankt Paulsgatan 27, Södermalm.

"Graviditet och barnafödande är nog så spännande men med åren har jag sett att det är viktigt att se till helheten när vi ska nå ett högre välbefinnande. Ett ansträngt livspussel och stress är en av de största bovarna till kvinnors ohälsa och medicinsk yoga är ett av många bra verktyg för att skapa en förbättring." / Ellen Engvall

» Mer information
För mer information om Ellen Engvall eller hennes kurser, gör en intresseanmälan.


plusVisa alla kurser med Barnmorska Ellen Engvall

Intresseanmälan

För att få mer information om Hormonyoga och vandringsresa till Spanien, fyll i följande uppgifter:

* =  Obligatoriskt fält
Errors
*
*
*
» Regler
This field is used for controlling automatic form submits. Please leave it blank:

Kontaktuppgifter till Barnmorska Ellen Engvall

Barnmorska Ellen Engvall

Sankt paulsgatan 27
118 48 Stockholm

Tel: 070-7288282
www.ellenengvall.se

Kontakta Barnmorska Ellen Engvall
Mer information
 
Intresseanmälan

För att få mer information om Hormonyoga och vandringsresa till Spanien, fyll i följande uppgifter:

This field is used for controlling automatic form submits. Please leave it blank:
» Regler
Recensioner
Skriv en recension!
Reportage

Barnmorska Ellen Engvall

Yoga för kvinnor


Med kvinnans välbefinnande i fokus erbjuder barnmorskan Ellen Engvall bland annat yoga för gravida, hormonyoga för dem med PMS-besvär samt mamma-baby yoga för nyblivna mammor.

"Jag brinner för kvinnofrågor - på flera plan - och att hjälpa kvinnan att blomma livet igenom tycker jag är oerhört inspirerande."  /Ellen Engvall

Nätverk
Kurser.se
Danskurser
Distanskurs
Educations.com Media Group
iPhone App