
Frenesi Design är ett företag med egen produktion av smycken och smyckekonst som även erbjuder utbildningar och kurser inom silversmide och metallformgivning.
På våra kurser lär du dig silversmidestekniker och den konstnärlige delen av hantverket. Övning och utveckling av din kreativitet och formkänsla är lika viktigt som de tekniska skickligheten i processen från idé till färdigt objekt.
Silversmedjan är välutrustad med verktyg, maskiner och redskap lämpliga för sina ändamål och följer arbetsmiljöverktes regler kring säkerhet och kvalitet. I bänkverkstaden får varje elev en egen arbetsplats med lödutrustning och handverktyg. Dessutom finns större maskiner för slipning, polering, gravering, trumling, emaljering och annat.
Utbildningen leds av handledare med djupa kunskaper, erfarenheter och kompetens inom yrket. Speciella tekniker man lär sig under utbildningen: ciselering, etsning, gjutning i lera.
» Mer information
För mer information om Frenesi Design eller deras kurser, gör en intresseanmälan nedan.
| Kurs | ||||||
| Barn | Pris | Ort | ||||
| Hantverk och pyssel | ||||||
| Silversmide &Aktivitetsvecka Ulva Kvarn barn/un... | 1 200 SEK | Uppsala | ||||
| Hantverk | ||||||
| Smyckestillverkning | ||||||
| Minikurs i silversmide | 350 SEK | Uppsala | ||||
| Silversmide - helgkurs | 950 SEK | Uppsala | ||||
| Silversmide & smycketillverkning - Grundutbildn... | 12 700 SEK | Uppsala | ||||
| Silversmide & smycketillverkning vinter 2012 | 1 150 SEK | Uppsala | ||||
För att få mer information från Frenesi Design, fyll i följande uppgifter: