|
Sammanfattning
![]()
![]() |
|
|||||||||||
I västafrikanska dans- och musikshower ser man ibland denna spännande mix av dans och trumspel. Vi lär oss rytmiska kombinationer på stora bastrummor som står på golvet och som man spelar med trumstockar och speciella danskoreografier som hör till.
Läraren Younoussa Dabo har nyligen varit och hämtat ny inspiration från Guinea Conakry, det landet som Doundoundansen ofta kommer ifrån. Vår danslärare Younoussa Dabo är född rakt in i den västafrikanska musik- och danstraditionen, I hans hemland, Guinea, började han tidigt att dansa, sjunga och spela djembe. Musiken har sedan fört honom vidare ut i världen och från maj 2011 bor han permanent i Uppsala.
Med sin mjuka och positiva personlighet har han en särskild förmåga att få folk att trivas och slappna av, så man behöver inte ha några förkunskaper!
Lärare är även Ulrika Ardin som är utbildad på Kungliga Musikhögskolan och har arbetat som organist och körledare i Bälinge sedan 2004 och som där har bedrivit många musikprojekt med barn och ungdomar

Studiefrämjandet är Uppsalas största studieförbund med en verksamhet samlar över 68 000 deltagare i kurser och genomför över 2 700 kulturprogram varje år. Hos Studiefrämjandet i Uppsala har du möjlighet att lära, skapa och utvecklas i gemenskap med andra. En stor del av kurserna riktar sig till barn och ungdomar. Musik, teater, dans och andra estetiska ämnen är Studiefrämjandets största ämnesområden.
Studiefrämjandet i Uppsala län omfattar kommunerna Uppsala, Enköping, Tierp, Älvkarleby, Östhammar och Håbo med kontor i Uppsala, Tierp och Enköping.
» Mer information
För mer information om Studiefrämjandet i Uppsala län eller deras kurser, gör en intresseanmälan nedan.
För att få mer information om Doundoundans - västafrikansk trumdans, fyll i följande uppgifter: