Blues, jazz, soul och gospelsångkurs

Sammanfattning
Längd:
1 Termin
Språk:
Svenska
Startdatum:
21 februari 2010
Utbildare:
Helene Du Rietz SångakademiHelene Du Rietz Sångakademi
Utbildningsort:
Typ av utb.:

Beskrivning av Blues, jazz, soul och gospelsångkurs

Det här är en kurs där vi sjunger soul, pop, blues, gospel, jazz och rock.
Vi övar oss att sjunga solo och köra i låtar som vi får påverka till viss del själva.
Inriktningen är afroamerikansk musik, improvisation och interpretation.
Uppsjungning, sångteknik och individuell coachning.
I slutet av terminen planerar vi och genomför en konsert tillsammans med en eller flera musiker. 

Blues, jazz, soul och gospelsångkurs

 

 

Mål

  • Göra personliga tolkningar av låtar.
  • Lära sig att improvisera och waila i jazz, blues, gospel och soullåtar.
  • Lösa upp fysiska spänningar som hindrar rösten att komma fram.
  • Ha roligt tillsammans i gruppen.
  • Lära sig att köra och sjunga i stämmor.
  •  

    Målgrupp

    För dig som vill prova på att sjunga sånger ur den afroamerikanska genren. Du kanske vill hitta din egen stil och nya sätt att musicera. Som är intresserad av att prova på sångimprovisation i olika afroamerikanska stilar och för dig som vill öppna upp röstkapaciteten med hjälp av fysiska övningar.

    Tid och plats

    Varannan söndag 10.30 - 12.00 ( 10 gånger inklusive en privat sånglektion)Skeppargatan 39. T- Östermalmstorg

    Sång och qigong

    I sången är andning och hållning viktiga komponenter. Det är nästan omöjligt att använda sin fulla potential om man inte kan stå med rak rygg. Problemet är många gånger att även om jag ber eleven att sträcka på sig på sånglektionen och genom det får en förbättrad sångteknik, så faller man snabbt tillbaka i sin normala kroppshållning när man inte tänker på saken. Genom att börja utöva qigong så får du en bestående förbättrad hållning, om du nu behöver det, som kommer att vara dig till glädje för övrigt i livet och inte bara för sångens skull.Genom att utöva qigong finner du också ditt inre centrum, förbättrar din andning och ökar ditt välbefinnande. Du stärker din kroppsliga och själsliga balans och får ett verktyg för att hantera vardagens stress och oro. 
    Den qigong vi utövar är en medicinsk qigong som kallas ”Lyft upp qi” och passen kommer att ledas av Vivianne Berggren som är utbildad vid Qigongakademin.

    Eleverna på Helene Du Rietz Sångakademi har fritt inträde på samtliga pass som kommer att finnas i anslutning till kurserna varannan lördag och söndag på Skeppargatan 39.
    Lördagar 13.15 – 14.00
    Datum: 20/2, 6/3, 20/3, 27/3, 17/4, 1/5, 15/5, 29/5 
    Söndagar 12.00 – 12.30 
    Datum: 21/2, 7/3, 21/3, 28/3, 18/4, 2/5, 16/5, 30/5

    Så här tycker några tidigare deltagare:

    "Under hösten 2009 deltog jag i Helenes Blues, jazz, soul och gospelsångkurs i en grupp på fem personer. Sedan flytten till Stockholm har jag saknat min tidigare regelbundna körsång i Lunds domkyrka och avsikten var egentligen att börja ta enskilda sånglektioner för att komma igång igen. Efter drygt femton år "i träda" var jag självklart osäker på min sångröst, men med Helenes kunniga ledning och tillsammans med de andra inspirerande deltagarna visade sig kursen bli både utvecklande och rolig. Det blev en god, trygg och kreativ stämning i gruppen och Helene skapade möjligheter för var och en av oss att försöka improvisera och leka med olika rösttekniker och i ackompanjemang till olika instrument. Vi uppmuntrades att aktivt söka upp och studera låtar från professionella sångartister på internet. Den avslutande konserten och inte minst förberedelserna och träningen inför den, var en viktig och lärorik del av undervisningen. Jag kan verkligen rekommendera Helene Du Rietz Sångakademi!" / Louise

    Jag tycker att sångkursen har varit skönt avslappnad och du har fått mig att känna mig trygg. Att stå på scen och sjunga är inget jag någonsin gjort  tidigare, vilket är ett oerhört framsteg och det vill jag tacka för! / Ulrika

    Jag vill tacka dig för denna roliga och givande kurs. Det har varit jättekul och utvecklande att gå hos dig. Dina lektioner har varit höjdpunkten i veckan för mig. /Ami

    Tack för den här våren! Det har varit otroligt roligt och utvecklande. Jag har lärt känna min röst och blir inte lika lätt trött i rösten när jag sjunger. Jag fortsätter gärna i höst! /Ebba

    Kostnader

    1975:-

    Beskrivning av  Helene Du Rietz Sångakademi

    "Välkommen till mina sångkurser och sånglektioner! Det finns kurser för rena nybörjare och för dig som har mer vana finns  "Blues, jazz, gospel  - sångkurs" ," Solosång och improvisation" och "Svensk Folksång". I alla mina kurser är sångglädjen, självförtroendet och frigörandet av rösten det centrala"

    Helene Du Rietz Sångakademi är en fristående privat sångakademi där man kan få sånglektioner och kurser i sång på dagtid och helger.

    Helene Du Rietz Sångakademi vänder sig till ungdomar och vuxna på olika nivåer inom dessa genrer : Svensk folksång, Jazz, Blues, Gospel, Pop, Visa, Etno, R&B , Soul, Musikal och Improvisation. Håller även workshops för körer, grupper och företag.
    Helene arbetar också som frilansande sångerska och sjunger gospel, blues,  jazz och world music. Har lett kurser, körer och arbetat som sånglärare sedan 1992 på bla. Folkuniversitetet, Vuxenskolan och Upplands Väsby Musikskola. Har vidareutbildat sig inom Improvisationsmusik, Körsång och Arrangering på Uppsala Universitet och Svensk folksång på Malungs Folkhögskola.

    Alla kurser och sånglektioner hålles av Helene Du Rietz. Samarbetar med musikern och sångaren Peo Hagfeldt.

    Sångkurserna och sånglektionerna hålles på Skeppargatan 39. Sånglektioner kan även fås i Orhem (Skarpnäck). Innehar F-Skattsedel.

    Sång och Qigong
    I sången är andning och hållning viktiga komponenter. Genom att utöva qigong finner du också ditt inre centrum, förbättrar din andning och ökar ditt välbefinnande. Du stärker din kroppsliga och själsliga balans och får ett verktyg för att hantera vardagens stress och oro. 
    Eleverna på Helene Du Rietz Sångakademi har fritt inträde på samtliga pass som kommer att finnas i anslutning till kurserna varannan lördag och söndag på Skeppargatan 39.
    Den qigong vi utövar är en medicinsk qigong som kallas ”Lyft upp qi” och passen kommer att ledas av Vivianne Berggren som är utbildad vid Qigongakademin.

    Lördagar 13.15 – 14.00 
    Datum: 20/2, 6/3, 20/3, 27/3, 17/4, 1/5, 15/5, 29/5 
    Söndagar 12.00 – 12.30
    Datum: 21/2, 7/3, 21/3, 28/3, 18/4, 2/5, 16/5, 30/5

    Hitta rätt kurs - förberedelse
    Är du intresserad av att gå en sångkurs, men vet inte riktigt om du vågar eller räcker till?
    Det kan vara skönt att prova med några privata sånglektioner först. Då får du lära känna mig och mina metoder lite innan och du kan bestämma dig efter det.
    Jag erbjuder 3 sånglektioner till rabatterat pris för att känna på rösten, prova på olika genrer, ge dig lite självförtroende, diskutera och för att hitta eventuell kurs.


    Visa alla kurser med Helene Du Rietz Sångakademi

    Intresseanmälan

    När du gör en intresseanmälan hos kurser.se skickas din kontaktinformation vidare till skolan/utbildningsanordnaren. De tar sedan själva kontakt med dig för vidare information via mail, telefon eller utskick av material. Observera att detta inte är en bindande anmälan.
    För att beställa information om Helene Du Rietz Sångakademi, fyll i följande uppgifter:
    * =  Obligatoriskt fält
    Email*
    Förnamn*
    Efternamn*
    Adress
    Postnr
    Ort
    Telefon
    Meddelande

    Kontaktuppgifter till Helene Du Rietz Sångakademi

    Helene Du Rietz Sångakademi

    Skeppargatan 39
    114 52 Stockholm
    Tel: 0732 - 53 69 12
    www.helenedurietz.se

    Nyckelord

    sångkurs, sånglektion, jazz, blues, gospel, pop, improvisation, sång, jazzsång, blues sång;jazz;företagsevents;sånglektioner

    Intresseanmälan
    För att beställa information om Blues, jazz, soul och gospelsångkurs, fyll i följande uppgifter:

    »Regler
    Snittbetyg
    Antal utvärderingar: 4
    Antal betyg: 4

    Kurslitteratur

    Lokaler

    Lärare / Undervisning

    Stämning / Kompisar


    Rekommenderar du arrangören:
    100% - Ja
    0% - Nej

    Visa alla utvärderingar Visa alla utvärderingar
    Skriv en recension
    Har du gått kursen » Blues, jazz, soul och gospelsångkurs med » Helene Du Rietz Sångakademi? Vad tyckte du?
    Dålig | Sådär | Ok | Bra | Mycket bra
    Lärare / Undervisning
    Lokaler
    Stämning / Kompisar
    Kurslitteratur

    Rekommenderar du arrangören:


    Regler för utvärderingar Regler för utvärderingar
    Tipsa en kompis

    Tipsa en kompis om utbildningen Blues, jazz, soul och gospelsångkurs på Helene Du Rietz Sångakademi.

    Till:  
    Från: