|
Sammanfattning
![]()
![]() |
|
|||||||||||
Med Studiefrämjandets workshops har du chansen att gör dina egna blomsterarrangemang till studentfesten, påsken eller varför inte en krans till midsommar!
Kursledaren Maria Benke har mångårig erfarenhet av blomsterarrangemang och kursen äger rum i Marias blomsterbutik/presentbutik i Söndraby vid Arkelstorp. Här kan du enkelt köpa tillbehör till ditt/dina arrangemang eller bara söka inspiration från butiken under kurstillfället.
Olika workshops:
- Tulpaner i kruka
- Midsommarkrans mm
- Bordsdekoration
- Påsk
Max 8 deltagare per tillfälle.
Vänligen skicka en intressanmälan om du vill ha mer info om de olika tillfällena.
300 kr/tillfälle exkl material och blommor. Fika till självkostnadspris
Studiefrämjandet SydOst bedriver kursverksamhet i Österlen, Nordöstra Skåne och hela Blekinge! Här hittar du ett brett utbud av kurser inom allt ifrån musik, dans och teater till språk, data och kreativt skrivande.
Studiefrämjandet är ett partipolitiskt, fackligt och religiöst obundet studieförbund, som arbetar med folkbildning. Studiefrämjandet är organiserat på ideell grund med statliga och kommunala anslag, utan privata vinstintressen. Bakom Studiefrämjandet står en rad folkrörelser, som från olika infallsvinklar arbetar med natur, djur, miljö och kultur. Genom att delta i Studiefrämjandets verksamhet stöder du indirekt de positiva krafter i samhället som arbetar för en bättre miljö!
Mer än en miljon människor är medlemmar i någon av de organisationer som står bakom Studiefrämjandet – samtliga partipolitiskt obundna folkrörelser som alla sätter naturen, människan och kulturen i centrum.
» Mer information
För mer information om Studiefrämjandet SydOst eller deras kurser, gör en intresseanmälan nedan.
För att få mer information om Blomsterarrangemang - Workshops, fyll i följande uppgifter: