|
Sammanfattning
![]()
![]() |
|
|||||||||||
Vi erbjuder en traditionell körundervisning i minigrupp. Våra populära kurser vänder sig till barn som på enkelt och roligt sätt vill lära sig grunderna i musiken via sång, noter, rytmer samt även prova på att spela komp och melodi på piano. Våra nybörjare kurser anpassade för barn i åldersgruppen 5-7 år.
Kursens mål är att lära sig noter, bekanta sig med grundläggande sångteknik, spela och sjunga enklare låtar av olika musikstilar samt kunna kompa låtar med några ackord.
Kursinnehåll: På nybörjarnivå arbetar vi med enkla melodier. Vi lär oss grundteknik, noter, musikstilar och scenteknik. Prata gärna med din lärare om det finns speciella önskemål kring olika kursmoment.
Kurslängd
14 x 45 min, för 1695 kr
Detta är en enskild kurs.
Skicka en intresseanmälan för mer information om kursen!
För barn 5-7 år.
KulturValvet's breda utbud av kurser spänner över en rad olika områden:

Vi erbjuder även en unik möjlighet att få bli inspelad i en professionell studio där sedan resultatet kommer att
ges ut på CD!
Du kan välja på ett stort utbud av dags-, kvälls- och helgkurser. Därutöver finns intensivkurser och sommarkurser. På de flesta kurser bedrivs undervisning i enskild form där hänsyn tas till varje elevs egna behov och intresseinriktning.
Elever får även delta på konserter och evenemang. Elever som har gått våra kurser/utbildningar har även fått en bra grund för att fortsätta med profesionella studier både i Sverige och utomlands.
Du som anmäler dig till våra musikkurser får 10 % rabatt på kurserna i musikteori och gehörslära.
På gång! Hösten 2013 planerar Kultvalvet att starta friskola för klasserna F–9. Som friskola kommer Kulturvalet erbjuda musikkurser för skolans elever och utomstående kursdeltagare.
» Mer information
För mer information om KulturValvet eller deras kurser, gör en intresseanmälan nedan eller besök dom på kulturvalvet.info
För att få mer information om Barnkör 5-7 år, fyll i följande uppgifter: