|
Sammanfattning
![]()
![]() |
|
|||||||||||
Antikskolan behandlar stil- och kulturhistoria från antiken till 1800-talets nystilar med betoning på 1600-, 1700-, och 1800-talen och går igenom begreppen renässans, barock, rokoko, gustavianskt och Karl Johan/empire. Möbler och inredningar är våra huvudsakliga studieobjekt, men även konsthantverk som glas, silver, porslin, textilier mm tas upp. Föreläsningar om stilar, grundbegrepp och tidstypiska föremål varvas med specialföreläsningar, studiebesök och praktiska genomgångar av möbler och föremål på Stockholms Auktionsverk.
Föreläsare: Jonas Liljequist och Ulla-Karin Warberg m fl.
Kurslängd: 24 studieveckor uppdelade på 2 terminer med en föreläsning i veckan.
Tid: onsdagar kl 14.00-16.00. Studiebesök utanför ordinarie lektionstid tillkommer.
Lokal: Grev Turegatan 55
Kursavgift: 4.500:-/termin, kursmaterial och inträden ingår.
Vänligen skicka en intresseanmälan för mer information om kursen!
Pris: 4.500:-/termin, kursmaterial och inträden ingår.
12 sammankomster
Antikskolan - kurser i konst, konsthantverk & kulturhistoriaIntresset för konst och antikviteter är större än någonsin. Därför startades Antikskolan hösten 1996 med syfte att tillhandahålla en högkvalitativ tvärvetenskaplig utbildning med inriktning på konst och antikviteter. Idag har Antikskolan vuxit till en skola med drygt 500 elever.
Antikskolan är knuten till Stockholms Auktionsverk och erbjuder ett stort antal kurser med inriktning på konst, konsthantverk och kulturhistoria. Kursprogrammet omfattar såväl hela terminskurser som kortare specialiserade kurser och studieresor till kulturhistoriska miljöer.
Den teoretiska undervisningen, förlagd till våra nya lokaler på Grev Turegatan 55, varvas med praktisk genomgång av vårt föremålsbestånd, dels i Magasin 5, Frihamnen dels på våra kvalitetsvisningar på Nybrogatan 32 samt genom studiebesök.
Under det gångna året har Antikskolan gett kurser som har spänt över en så stor tidsrymd som 20 000 fKr till nutid. Antikskolans lärare besitter tillsammans en enorm kunskapsbank och gemensamt för dem alla är passionen för ämnena de föreläser om.
» Mer information
För mer information om Antikskolan eller deras kurser, gör en intresseanmälan nedan.
För att få mer information om Antikskolan, termin I (dagtid), fyll i följande uppgifter:
På Antikskolan kan du läsa kurser i konsthistoria och lära dig allt om antika föremål, nutida konst, auktioner, design och mode. Upplev Antikrundan med nya ögon!